Przetwarzanie odpadów organicznych
Rolnictwo generuje ogromną ilość odpadów, głównie są to:
- Pozostałości pochodzenia roślinnego (słoma zbożowa, resztki zielone, skoszona trawa, liście);
- Pozostałości pochodzenia zwierzęcego (mocz i kał zwierząt gospodarskich, pomiot drobiu).
Nawet, jeśli ilość rolniczych odpadów jest znacznie mniejsza w porównaniu z miejskimi albo odpadami przemysłowymi, na dłuższą metę ryzyko związane z zanieczyszczeniem przez nie środowiska jest wysokie. Mogą na przykład mogą powodować skażenie wody i gleby, a zwierzęcy nawóz naturalny stanowić może źródło niebezpiecznych patogenów.
ECOBIOSED® to przyjazny dla środowiska biopreparat pełniący funkcję aktywatora kompostowania, który zwiększa szybkość i wydajność tlenowego rozkładu odpadów. Preparat zawiera specjalne dodatki mające zdolność do rozszczepiania podłoży organicznych, takich jak celuloza, lignina, białka, błonnika i inne.
Technologia:
Metoda oparta na działaniu preparatu
ECOBIOSED® jest przydatna się do materiałów naturalnych pochodzenia organicznego takich jak: pomiot drobiu, słoma, odpady zielone, gnojowica, trociny i inne bioodpady z gospodarstw.
W celu przyspieszenia rozkładu materii organicznej i usunięcia nieprzyjemnego zapachu na 1 tonę odpadów należy zaaplikować 70 ml koncentratu
ECOBIOSED® rozcieńczonego niechlorowanych ciepłą wodą w stosunku 1:100. Wilgotność kompostowanego odpadu powinna wynosić około 55-60%. Proces kompostowania oparty na powyższych zaleceniach jest skrócony do 6-8 tygodni. W efekcie uzyskujemy produkt - biokompost w postaci homogennej sypkiej masy barwy od ciemnobrązowej do czarnej. Stosowanie w ten sposób uzyskanego kompostu na polach gwarantuje czystość ekologiczną produktów rolnych.
Charakterystyka otrzymanego biokompostu:
- kompleksowy nawóz przewyższający swą jakością znane nawozy organiczne, a szybkością działania dorównujący mineralnym;
- zwiększa biomasę roślin o 30-50%, zwiększa mrozoodporność roślin oraz skraca czas dojrzewania owoców o 1,5 - 2 razy;
- normalizuje wartość pH gleby i polepsza w niej warunki wodno-tlenowe;
- otrzymany biokompost zawiera do 20% humusu i tym samym może aktywnie poprawiać zdegradowaną glebę, w których zawartość kwasów humusowych jest mniejsza niż 2-2,5%;
- wysoka efektywność otrzymanego produktu zmniejsza wydatki na nawożenie nawet 10-krotnie.
Uzyskany kompost można stosować o każdej porze roku, na wszystkich typach gleb i do każdej kultury. Rośliny uprawiane z wykorzystaniem biokompostu są silniejsze, zdrowsze i bardziej odporne na warunki stresowe (ekstremalne temperatury, susze, szkodniki i choroby).